SUPER KALCIUM ZA DECA органски калциум во прав, содржи витамини: Д, Ц и А, цинк, железо

Наша цена: 2.160 ден

Со попуст: 2009 ден

Цената со попуст ќе ја добиете изразена на вкупната сума, на крајот на нарачката.

Начини на плаќање

ДЕЈСТВА:

 • здрав раст на коските кај децата,
 • нормална мускулна функција.
 • здрави коски и заби,
 • нормална евротрансмисија
 • метаболизам што произведува енергија.
 • нормално функционирање на имунолошкиот систем,
 • нормална апсорпција на калциум и фосфор
 • нормално формирање на колаген за коските, крвните садови, кожата, забите, ‘рскавицата и непцата.
 • одржување на нормална кожа и мукозни мембрани.
 • нормален метаболизам
 • ги штити клетките од оксидативен стрес.

 

Пакувањето содржи 10 кесички.

Се употребува ½ кесичка во млака вода 1 дневно.

 

Категорија Ознаки: ,

Опис

ОПИССОСТАВ

Потребата за калциум кај децата зависи од возраста. Исхраната на децата на возраст од 1 до 3 години треба да содржи 500 mg калциум дневно. Децата од 3 до 8 години треба да консумираат 800 mg на ден, а постарите деца и адолесцентите (9-18 години) до 1.300 mg (нормата за возрасен е 1.000 mg).

Зголемената потреба за калциум кај децата е резултат на нивниот активен раст. Дури и исхраната богата со калциум (млечни производи, риба, мешунки) не секогаш обезбедува соодветно ниво на калциум. На пример, една чаша млеко одговара на 60% од потребата за калциум на мало дете, додека таа бројка е само 20% за тинејџер.

Вреди да се напомене дека соодветен внес на калциум во детството и адолесценцијата се исплати во иднина бидејќи таканаречената врвна коскена маса се постигнува околу 30-тата година. Калциумот обезбедува силни коски, намалувајќи го ризикот од фрактури на коските или помали оштетувања. Згора на тоа, детството е периодот кога се формираат нашите заби.

Недостатоци на калциум – хипокалцемијата доведува до многу нарушувања во телото, остеопороза и тетанија, чии знаци вклучуваат чувство на пецкање во врвовите на прстите и околу устата. Подоцнежните симптоми вклучуваат грчеви во мускулите на екстремитетите

Состојки содржани во препаратот:

 • Калциумот придонесува за нормална мускулна функција, невротрансмисија, одржување на нормални коски и заби.
 • Фосфорот придонесува за одржување на нормални коски и заби.
 • Витаминот Ц придонесува за нормално формирање на колаген за нормална функција на коските, ‘рскавицата, непцата, забите, функционирањето на нервниот систем, заштитата на клетките од оксидативен стрес.
 • Витаминот Д придонесува за нормална апсорпција/искористување на калциум и фосфор, одржување на нормални коски, мускулна функција, нормални заби, функција на имунолошкиот систем.
 • Витаминот А придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем и има улога во процесот на специјализација на клетките.
 • Цинкот придонесува за нормален метаболизам на витаминот А, придонесува за одржување на нормални коски, функција на имунолошкиот систем и заштита на клетките од оксидативен стрес.

Супер калциум во прав за деца, 10g (10 кеси) – Multilabel

 

Нето содржина: 10 g x 10 кеси

Состав: полномасно млеко во прав, калциум хидроксиапатит (калциумови соли на ортофосфорна киселина), диетални влакна од пченка (богати со несварливи олигосахариди), крем што не е млечен (гликозен сируп, кокосово масло, емулгатори: моно и диглицериди на масни киселини, натриум стеароил-2-лактилат, дикалиум фосфат, натриум казеинат, средство за слободен проток: трикалциум фосфат), жолчка во прав, малтодекстрин, арома на ориз, колаген, арома на млеко , Л-аскорбинска киселина, сукралоза (засладувач, лешник ), цинк арома на ванилин, етил малтол (ароматична супстанција), таурин, ретинил ацетат, холекалциферол.

Состојки со хранливи и/или физиолошки ефекти:

во 1 кесичка (препорачана дневна порција) % NRV*
Калциум хидроксиапатит: (калциумови соли на ортофосфорна киселина)

– Калциум

– Фосфор

1500 mg

375 mg

165 mg

**

46,9 %

23,6 %

Диететски влакна од пченка 1500 mg **
Витамин Ц 12 mg 15 %
Таурин 2,8 mg **
Цинк 1,5 mg 15 %
Витамин А 120 μg 15 %
Витамин Д 2 μg 40 %

 

Дополнителни информации

Тежина 0.1 кг
Затвори мени
Почетна
0
Барај
Врати се
×
×

Cart