DIGEST за регенерација на структурата на цревата, жолчката и жолчните патишта, панкреасот

Наша цена: 2.600 ден

Со попуст: 2418 ден

Цената со попуст ќе ја добиете изразена на вкупната сума, на крајот на нарачката.

Начини на плаќање
  • Ја регенерира структурата на жолчката и жолчните канали, панкреасот, цревата;
  • Помага при диспепсија, гастроинтестинален метеоризам, вишок маснотии, алкохол и лута храна, нарушувања на цревната микрофлора;
  • Помага при функционални нарушувања на цревната подвижност, го чисти дебелото црево од токсични материи;
  • Спречува апсорпција на жолчката киселина, помага во одводнување на жолчните канали;
  • Содржи влакна кои ја обложуваат слузницата на желудникот заштитувајќи ја од ерозија, топла храна, алкохол;
  • Помага при екскреција на жолчни киселини, холестерол, липидни соединенија од организмот,
  • Ја нормализира гликозата во крвта (го намалува дијабетесот и ја зголемува хипогликемијата),
  • Ја зголемува отпорноста на зрачење, ги апсорбира токсините.;
  • Нерастворливи растителни влакна помагаат во празнење на желудникот, цревата, чистејќи ги од остатоци од храна што не успеале да се сварат;

Пакувањето содржи 90 таблети.

Категорија Ознака:

Опис

Доколку ни се јавите пред секоја нарачка ќе добиете посебни поволности – шема за пиење на суплементите според Вашата дијагноза а изготвена во консултација со наш доктор! Тел: 078/ 363 – 414

ОПИССОСТАВ

Според Кинезите, здравиот дигестивен систем е гаранција за здравјето на целото тело. И покрај тоа, поради лошите навики во исхраната и прекумерниот стрес, сè почесто доживуваме разни видови на стомачни и цревни тегоби. Така, TIENS го создаде Digest – природен додаток кој го подобрува правилното функционирање на дигестивниот систем.

Една од кинеските поговорки вели: „ Ефикасноста на бубрезите е вродена, а стомачната ефикасност е стекната “. Навистина, проблемите со желудникот и варењето најчесто се самоиндуцирани. Не вежбаме доволно, што го успорува метаболизмот. Водиме стресен начин на живот. Конзумираме високо преработена храна која содржи конзерванси кои ја уништуваат бактериската микрофлора на дигестивниот тракт, а всушност содржината на цревната бактериска флора е пресудна за правилното функционирање на човечкото тело. Во дигестивниот тракт на здрава личност, корисните пробиотски бактерии ( Bifidobacterium  и  Lactobacillus) доминираат. Може да се најдат во ферментирани млечни производи, фармацевтски препарати и пребиотици. Пребиотиците се несварливи состојки на храна кои го стимулираат растот или активноста на бактериите кои го населуваат дебелото црево и имаат корист за здравјето на домаќинот. Пребиотик полисахариди вклучуваат инулин и некои видови на скроб отпорни на дејството на дигестивните ензими. Меѓу олигосахаридите со документирани пребиотски својства се фруктоолигосахаридите (FOS).

Друга кинеска поговорка вели: „ Ако стомакот е болен, се појавуваат 100 други болести “. Оттука, правилната исхрана ја поддржува нашата благосостојба, а храната што ја консумираме не само што може да содржи соодветни хранливи состојки, туку може да помогне и во подобрување на нашето здравје. Претежно растителна храна се смета за про-здравје и поради оваа причина е наречена функционална храна. Меѓу супстанциите што го подобруваат здравјето се диеталните влакна, амино киселините, протеините, витамините и минералите, полинестаурираните масни киселини холин и лецитин, како и веќе споменатите бактерии за ферментација на млечни производи и олигосахариди. Многу од овие супстанции се вклучени како состојки на Digest TIENS со цел да се поддржи правилното функционирање на дигестивниот тракт на природен начин.

Digest TIENS содржи диетални влакна, вклучувајќи инулин, јаболков пектин и целулоза, но исто така и ленено семе и анасон, како и живи бактериски култури: бифидобактерии и  Lactobacillus acidophilus .

Диететските влакна, познати и како прехранбени влакна, се збир на различни растителни супстанции вклучувајќи целулоза, пектини, лигнин или растителни гуми. Влакната, иако не се вари од ензимите на човечкиот дигестивен тракт, позитивно влијаат на неговото функционирање. Со впивање вода отекува. Ја зајакнува цревната перисталтика. Пектините се растворливи во вода компоненти на диетални влакна кои се наоѓаат во клеточните ѕидови на различни растенија. Оние кои се вклучени во додатокот Digest доаѓаат од јаболка. Докажано е дека дневната доза од 6 грама пектин придонесува за одржување на здрави нивоа на холестерол во крвта, додека пектинот (10 грама) конзумиран за време на оброк го намалува зголемувањето на нивото на гликоза во крвта после оброкот.

Лененото семе, исто така наречено ленено семе, е еден од најпопуларните производи што се користат во природната медицина. Содржи мноштво корисни состојки како што се незаситени масни киселини, влакна, лесно сварливи протеини, витамин Б1 (придонесува за нормален метаболизам што дава енергија, ) и Б6 придонесува за нормален метаболизам на протеини и гликоген, метаболизам на хомоцистеин, синтеза на цистеин), магнезиум , калциум (придонесува за намалување на замор и замор, нормално функционирање на нервниот систем, синтеза на протеини и електролитен баланс), железо (придонесува за нормален метаболизам што дава енергија, формирање на црвени крвни зрнца и хемоглобин и кислород во телото) цинк (придонесува за нормален киселинско-базен метаболизам, метаболизам на јаглени хидрати, синтеза на ДНК, метаболизам на макронутриенти, метаболизам на масни киселини, за нормална синтеза на протеини,

TIENS Digest, 90 капсули – Multilabel

 

Нето содржина: 90 таблети од 400 mg. (36 g)

Состојки (6 таблети): растителна целулоза 720 mg, инулин 672 mg, пектин од јаболко 576 mg, ленено семе (Linum usitatissimum) 240 mg, Bidobacterium 60 mg (6x109CFU), Lactobacillus acidophilus (2000 mg) и 10 mg

 

Дополнителни информации

Тежина 0.1 кг
Затвори мени
Почетна
0
Барај
Врати се
×
×

Cart