TIENS SUPER CALCIUM во прав, за СИЛНИ КОСКИ, против остеопороза, со идеална комбинација на витамини А и Д

Наша цена: 2.000 ден

Со попуст: 1860 ден

Цената со попуст ќе ја добиете изразена на вкупната сума, на крајот на нарачката.

Начини на плаќање
  • Абсорбцијата на TIENS Super Калциум во прав во телото е над 90%, што го прави овој производ неопходна во спречувањето на остеопенија и остеопороза.
  • TIENS користи уникатната формула во добивање на калциумот добиен од коска во облик на коскено брашно кој се добива со ферментација на рибини коски (400 мг / кесичка),
  • Содржи и: витамини Б1, Б2, Б5, Б6, Б12, А, Е, К, Ц, Д, фолна киселина, 17 видови на елементи меѓу кои се: магнезиум, железо, јод, бакар, манган, силициум, фосфор, калиум, цинк, селен и други, малтодекстрин, калиум бифосфат, моно и диглицерид, силициум диоксид, лецитин;
  • Калциумот ја игра најважната улога во формирањето и развојот на коските и забите, овозможува коагулација на крвта, мускулна контракција и пренесување на нервните импулси.
  • Покрај органскиот калциум, добиен со најсовремен метод на рибини коски, овој производ вклучува и витамин А, кој го регулира растот и развојот на коските, забите, клеточните мембрани и придонесува за нивно формирање, има позитивен ефект врз видот и го штити организмот од инфекции.
  • Содржи витамин Д, кој е од витално значење за развој на коскеното ткиво и метаболизам и без кој не е можен внесот на калциум во организмот;

 

Пакување: 10 кесички. Се раствора 1/4 кесичка во млака вода / доволно за период од 40 дена.

Категорија Ознака:

Опис

Доколку ни се јавите пред секоја нарачка ќе добиете посебни поволности – шема за пиење на суплементите според Вашата дијагноза а изготвена во консултација со наш доктор! Тел: 078/ 363 – 414

ОПИССОСТАВ

Главната активна состојка е калциум хидроксиапатит, јонизирани соединенија на калциум добиени од коски од телиња. Витамини: витамин Д, витамин К, витамин Ц, витамин Е, витамин А, витамини од групата Б.

Калциумот е еден од најважните хемиски елемент кој го гради и регулира нашето тело.  Тој е одговорен за силни заби и здрави коски. Соодветната концентрација на овој елемент обезбедува нормално згрутчување на крвта и придонесува за нормална мускулна функција, како и придонесува за нормален метаболизам што дава енергија. Препорачаните количини на калциум ги добиваме од храната што ја јадеме. Во многу случаи за да се избегне недостаток на калциум, треба да се земе предвид додаток во исхраната .

Калциумот е хемиски елемент неопходен за живот. Тој е одговорен за многу функции на нашето тело, на пример нормална функција на дигестивните ензими и згрутчување на крвта. Исто така, обезбедува нормална мускулна функција и правилно функционирање на нервниот систем. Пред сè, калциумот е суштински градежен материјал за коските и забите. Колку повеќе елемент му се дава на нашето тело во детството и адолесценцијата, толку е поголема шансата за посилна, таканаречена врвна коскена маса, која се постигнува приближно околу 30-тата година од животот. Помеѓу 30 и 50 години е стабилен, а потоа почнува да се намалува. Калциумот помага да се намали губењето на коскениот минерал кај жените во постменопауза. Ниската минерална густина на коските е фактор на ризик за остеопоротични фрактури на коските. Сепак, овој процес може да започне порано, бидејќи до 99% од калциумот се депонира во коските.

Самиот организам се обидува да одржува соодветно ниво на калциум. Меѓутоа, кога внесот на калциум е несоодветен, калциумот почнува да се ослободува од коските и тоа значи декалцификација на коските. Недостатокот на калциум го инхибира одржувањето на коските и забите. На возрасен човек му требаат околу 1.000 mg калциум дневно. Сепак, побарувачката за калциум варира со возраста и зависи и од полот. Децата и адолесцентите за време на интензивен раст, бремените жени и доилките, како и жените во менопауза и постарите луѓе имаат потреба од повеќе калциум. Во меѓувреме, со храна обезбедуваме од 400 до 800 мг калциум дневно, главно со млеко, сирење, јогурт и други млечни производи. Исто така, рибата е богат извор на калциум. Покрај тоа, апсорпцијата на калциум може да се намали со пиење премногу чај, кафе, алкохол и консумирање компоненти на многу производи, на пр.

Исхраната богата со шеќер, масти и кујнска сол исто така ја намалува апсорпцијата на калциум. Во случај на ризик од дефицит на калциум, покрај правилната исхрана, затоа е потребна суплементација. TIENS создаде серија додатоци на калциум, прилагодени на различни потреби на телото. Nutrient Super Calcium Powder е универзален производ кој содржи калциум и сет на витамини. Секој од додатоците на калциум TIENS содржи органски јонизиран калциум, добро апсорбиран од телото (приближно 95%).

Препаратот Tiens Calcium содржи лесно асимилливи, јонизирани калциумови соединенија добиени од коски од телиња. Вреди да се запамети дека калциумот природно се наоѓа во јонска форма. По влегувањето во телото, тој се претвора во молекуларна форма (нерастворлива калциумова сол). Таквата молекула не може да влезе во клетката, бидејќи само за јони може да се пробие низ клеточната мембрана. Така, подобро е да се користат додатоци кои содржат јонизиран калциум, а не калциум карбонат (на пример, добиен од лушпи од остриги), кој е помалку сварлив и може да ги неутрализира гастричните сокови.

Витамините му помагаат на телото да го апсорбира калциумот, па оттука и нивното присуство во препаратот. Витаминот Д придонесува за нормална апсорпција на калциум и фосфат во телото, што значи дека количината на калциум и фосфор, апсорбирана во цревата од храната во крвотокот, во голема мера зависи од овој витамин. Недостатокот на витамин Д ја намалува апсорпцијата на калциум, дури и кога исхраната е богата со овој микроелемент. Ова конечно може да резултира со деминерализација на коските. Дополнително, витаминот Д придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем, па оттука неговиот недостаток го зголемува ризикот од инфекција.

Дополнителна состојка содржана во производот – витамин Ц – придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес, што значи дека штити од слободните радикали. Дополнително – витаминот Ц придонесува за нормално формирање на колаген за нормална функција на крвните садови, коските, кожата, забите, ‘рскавицата и непцата. Препаратот TIENS содржи и витамин А.

Витаминот А придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем и има улога во процесот на специјализација на клетките (тоа значи дека клетката припаѓа на специфично ткиво и се прилагодува да врши одредена функција), додека железото придонесува за нормална функција на имунолошки систем. Дополнително, во препаратот Tiens Калциум содржи и фосфор .

Фосфорот е макронутриент кој е од суштинско значење за функционирањето на клетките. Тоа е компонента на коските, нуклеинските киселини и многу соединенија кои пренесуваат енергија на молекуларно ниво, како што е АТП. Овој макронутриент е неопходен бидејќи придонесува за нормална функција на клеточните мембрани, одржување на нормални коски и заби.

TIENS Nutrient Super Calcium Powder, 100g (10 порции) – Multilabel

 

Нето содржина: 100 g (10 кесички x 10 g)

Состав: диетални влакна од пченка (богати со несварливи олигосахариди), обезмастено млеко во прав, калциум хидроксиапатит (калциумови соли на ортофосфорна киселина), крем без млечни производи (гликозен сируп, кокосово масло, емулгатори: моно и диглицериди на масни киселини, натриум стеароил-2-лактил-ат, дикалиум фосфат, натриум казеинат, средство за слободен проток: трикалциум фосфат), прав од семе од какао (Theobroma cacao L.), малтодекстрин, колаген, арома на млеко , арома на какао, ксантан гума), -аскорбинска киселина, арома на лешник , сукралоза (засладувач), арома на ванилин, етил малтол (ароматична супстанција), ретинил ацетат, холекалциферол.

Состојки со хранливи и/или физиолошки ефекти:

во 1 кесичка (препорачана дневна порција) % NRH*
Диететски влакна од пченка 3890 mg **
Калциум хидроксиапатит (калциумови соли на ортофосфорна киселина) 1600 mg **
– Калциум 400 mg 50 %
– Фосфор 176 mg 25 %
Витамин Ц 12 mg 15 %
Витамин А 120 μg RE 15 %
Витамин Д 2 μg 40 %

 

Дополнителни информации

Тежина 0.1 кг
Затвори мени
Почетна
0
Барај
Врати се
×
×

Cart