SPIRULINA 100% направена од диви алги, БОГАТА СО ВИТАМИНИ, минерали, 18 аминокиселини / 100 капсули

Наша цена: 2.170 ден

Со попуст: 2018 ден

Цената со попуст ќе ја добиете изразена на вкупната сума, на крајот на нарачката.

Начини на плаќање

Извор на витамините:

 А, Б1, Б2, Б3, Б6, Б12, Ц, Д, Е, К.

како и:

Магнезиум, Калиум, Фосфор, Бакар, Хром, Манган, Селен, Натриу, Цинк и Железо.

 • Содржи аминокиселини;
 • Ги поддржува функциите на имунолошкиот систем;
 • Идеален додаток во исхраната за вегетаријанци и вегани;
 • 1 гр спирулина содржи хранливи материи како 1 кг различен зеленчук;
 • Го чисти телото;
 • Ја намалува телесната тежина;
 • Го зајакнува целокупниот имунитет;
 • Помага при долгорочно воспаление на мукозните мембрани на очите и очните капаци;
 • Се користи за лекување на акни и мозолчиња, за мека и мазна кожа.
Категорија Ознака:

Опис

Спирулината е додаток во исхраната со широк спектар на активности. Има висока содржина на лесно апсорбирачки протеини, витамини, минерали и други супстанции неопходни за човечкото тело, што го прави одлична храна за 21 век. Благодарение на оваа единствена хранлива вредност спирулината ја збогатува исхраната на астронаутите на вселенските експедиции.

Спирулината првпат се појавила на земјата пред околу 3,5 милијарди години, таа е една од најстарите форми на живот на земјата. Живее природно во плитки езерца и езера со висока pH вредност и висока содржина на сол – во Африка, Азија и Јужна Америка.

Биомасата на овие зелено-сини цијанобактерии долго време е дел од исхраната на Ацтеките и африканските племиња кои живеат околу езерото Чад. За современите западни луѓе, спирулината е откриена во 1940 година и интензивно се проучува од различни истражувања од средината на 1960-тите. Затоа толку добро го знаеме неговиот состав, високата хранлива вредност и придобивките за здравјето на луѓето.

Спирулината е многу богата со протеини – содржината на протеини во сувата материја е околу 70%. Тој е извор на витамини како на пр . А (витаминот е главно присутен во форма на прекурсорот β-каротен 700-1700 mg/kg), Б1, Б2, Б3, Б6, Б12, Ц, Д, Е, К. , но исто така е извор на магнезиум, калиум, фосфор, бакар, хром, манган, селен, натриум како и цинк . Железото од спирулина е исто така вредно за посебно внимание. Се асимилира двојно повеќе отколку од производи од животинско потекло. Ова се должи на порфиринската структура на фикоцијанинот содржан во клетките на алгите, кој е способен да формира комплекси со железо.

Покрај тоа, исклучителните својства на спирулината се ценети во областа на козметологијата, но и во биотехнологијата, на пр. во производството на додатоци во исхраната.

Можни ефекти на компонентите на препаратот:

 • Витаминот А придонесува за нормален метаболизам на железо, одржување на нормална кожа, вид, имунолошки систем.
 • Витаминот Б12 придонесува за нормален метаболизам што дава енергија, функционирање на нервниот систем, психолошка функција, формирање на црвени крвни зрнца, имунолошки систем, намалување на замор и замор, има улога во процесот на делба на клетките.
 • Витаминот Б6 придонесува за нормален метаболизам што дава енергија, функционирање на нервниот систем, метаболизам на хомоцистеин, метаболизам на протеини и гликоген, формирање на црвени крвни зрнца, имунолошки систем, намалување на замор и замор, регулација на хормоналната активност.
 • Витаминот Ц придонесува за одржување на нормалната функција на имунолошкиот систем за време и по интензивни физички вежби, формирање на колаген за нормална функција на крвните садови, формирање колаген за нормална функција на коските, кожата, функционирањето на нервниот систем, имунолошкиот систем, заштитата на клетките од оксидативен стрес, намалување на замор и замор, регенерација на намалената форма на витамин Е и ја зголемува апсорпцијата на железо.
 • Витаминот Д придонесува за нормална апсорпција/искористување на калциум и фосфор, нивоа на калциум во крвта, одржување на нормални коски, мускулен функцион, има улога во процесот на клеточната делба.
 • Витаминот Е придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес.
 • Витаминот К придонесува за одржување на нормалните коски.
 • Цинкот придонесува за нормален киселинско-базен метаболизам, метаболизам на јаглени хидрати, когнитивна функција, синтеза на ДНК, плодност и репродукција, метаболизам на макронутриенти, метаболизам на масни киселини, метаболизам на витамин А, нормална синтеза на протеини, нормално ниво на тестостерон во крвта, имунолошки систем, заштита на клетките од оксидативен стрес и има улога во процесот на клеточната делба.
 • Тиаминот (Б1) придонесува за нормален метаболизам што дава енергија, функционирање на нервниот систем, функција на срцето.
 • Рибофлавинот (Б2) придонесува за нормален метаболизам што дава енергија, функционирање на нервниот систем, мукозните мембрани, нормалните црвени крвни зрнца, метаболизмот на железото, оксидативниот стрес и намалувањето на заморот и заморот.
 • Ниацинот (Б3) придонесува за нормален метаболизам што дава енергија, нервен систем, психолошка функција, мукозни мембрани и намалување на замор и замор.
 • Витаминот Б6 придонесува за нормална синтеза на цистеин, метаболизам што дава енергија, нервен систем, метаболизам на хомоцистеин, нормален метаболизам на протеини и гликоген, формирање на црвени крвни зрнца, имунолошки систем, намалување на замор и замор и регулирање на хормоналната активност.
 • Магнезиумот придонесува за намалување на заморот и заморот, помага во балансот на електролити, метаболизмот што дава енергија, функционирањето на нервниот систем, синтезата на протеините и има улога во процесот на делба на клетките.
 • Калиумот придонесува за нормално функционирање на нервниот систем и одржување на нормален крвен притисок.
 • Фосфорот придонесува за нормален метаболизам кој дава енергија, нормална функција на клеточните мембрани, одржување на нормални коски.
 • Бакарот придонесува за нормален метаболизам што дава енергија, нормално функционирање на нервниот систем, пигментација на косата, транспорт на железо во телото, пигментација на кожата и функција на имунолошкиот систем.
 • Хромот придонесува за нормален метаболизам на макронутриенти и нивоа на гликоза во крвта.
 • Манганот придонесува за нормално формирање на сврзното ткиво и придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес.
 • Селенот придонесува за нормална сперматогенеза, имунолошки систем, функција на тироидната жлезда и заштита на клетките од оксидативен стрес.
 • Железото придонесува за нормална когнитивна функција, метаболизам што дава енергија, формирање на црвени крвни зрнца и хемоглобин, транспорт на кислород во телото, функција на имунолошкиот систем, намалување на замор и замор и има улога во процесот на делба на клетките.

 

Дополнителни информации

Тежина 0.1 кг
Нето содржина

35 g (100 капсули x 350 mg)

Состав

Сушена спирулина во прав (Arthros piralatensis), лушпа од капсула: желатин

Сушена спирулина во прав

1500 mg

β-каротен

0,9 mg

Затвори мени
Почетна
0
Барај
Врати се
×
×

Cart