CINK, неопходен за СИЛЕН ИМУНИТЕТ, јака коса, кожа, коски, потенција / 60 капсули

Наша цена: 1.300 ден

Со попуст: 1209 ден

Цената со попуст ќе ја добиете изразена на вкупната сума, на крајот на нарачката.

Начини на плаќање
 • Неопходен елемент за силен имунолошки систем!
 • СУПЕРИОРЕН ЦИНК на македонскиот пазар; освен цинк содржи и точно дефинирани витамини кои му помагаат на овој суплемент да биде апсорбиран во организмот до 90%!
 • Учествува во обезбедување поделба, раст на клетките и скелетот,
 • Активно влијае на имунитетот, обезбедувајќи синтеза на имуноглобулин,
 • Го нормализира метаболизмот на маснотиите, спречува дистрофија на масни црниот дроб,
 • Неопходно е во процесот на формирање на крв,
 • Го зачувува и подобрува видот,
 • Помага за нормализирање на шеќерот во крвта,
 • Ја активира функцијата на мозокот,
 • Неопходен елемент за силен имунолошки систем,
 • Ги успорува процесите на стареење,
 • Спречува губење на косата и ќелавост,
 • Цинкот е вклучен во производство на протеини и нуклеински киселини (генетски клеточен материјал),

Секое шише содржи 60 капсули предвидени за 60 дена непрекината консумација.

Категорија Ознака:

Опис

Доколку ни се јавите пред секоја нарачка ќе добиете посебни поволности – шема за пиење на суплементите според Вашата дијагноза а изготвена во консултација со наш доктор! Тел: 078/ 363 – 414

ОПИССОСТАВ

Цинкот е еден од микроелементите кои се клучни за правилно функционирање на организмот. Неопходен е за активност на преку 200 различни ензими, вклучувајќи ги и оние кои се вклучени во синтезата на протеини, ДНК и РНК. Тој е одговорен и за правилна клеточна делба. Поради оваа причина, тој е особено важен за развојот на фетусот (на пример, може да спречи оштетување на невралната туба).Важна улога на цинкот е во одржување на соодветното ниво на витамин А во крвната плазма, што е клучно за здрав вид.

Мала количина од овој елемент обезбедува правилна функција на кожата и мукозната мембрана, а со тоа игра значајна улога во одржувањето на нивниот здрав изглед. Лесно препознатливи знаци на недостаток на овој витамин може да бидат несовршеностите на кожата или ноктите и косата која го губи својот сјај и станува кршлива. Цинкот е клучен за многу хормони, на пример хормонот за раст или гонадотропините – хормони одговорни за правилен развој на гениталиите (особено кај мажите).

Цинкот е неопходен за функцијата на панкреасот и тироидната жлезда. Тој игра важна улога во складирањето на инсулин и трансформацијата на тироксин (Т4) во тријодотиронин (Т3). Тироксин, тироиден хормон, ја одредува брзината на метаболизмот.

Телото се снабдува со цинк главно преку исхрана. Најголеми количини на овој елемент може да се најдат во телешкото, свинското и пилешкиот црн дроб, морските плодови (на пр. остриги, ракови), школките, интегралниот леб, семките од тиква, јаткастите плодови, јајцата, сирењата, месото (особено црвеното) и гризот. Поединци изложени на ризик од недостаток на цинк се оние кои се на нискокалорична диета, вегетаријанците, луѓето кои консумираат многу слатки, трудниците, постарите лица и децата.

Во случај на недостаток на цинк, и покрај добро балансирана исхрана, суплементацијата може да помогне. TIENS Цинк препаратот помага да се одржи соодветното ниво на цинк во телото.

Препаратот содржи цинк во форма на цинк лактат, кој лесно се апсорбира од телото. Гликозата и протеинот од кокошки јајца во прав, покажуваат највисока биолошка вредност, се сметаат за супериорни во споредба со другите видови протеини бидејќи содржат големи количини на амино киселини, кои треба да се внесуваат преку храната.

 

 

Дополнителни информации

Тежина 0.1 кг
Namjena uređaja

Izrada pirea

Затвори мени
Почетна
0
Барај
Врати се
×
×

Cart