VEJKAN од масло од пченични никулци, богато со ВИТАМИН Е, лецитин, бета-каротин, ги неутрализираат слободните радикали, помага во одржувањето целокупната виталност

Наша цена: 2.510 ден

Со попуст: 2334 ден

Цената со попуст ќе ја добиете изразена на вкупната сума, на крајот на нарачката.

Начини на плаќање

Витаминот Е ги штити клетките од стареење, помага во одржувањето на енергијата и општата виталност, има позитивен ефект врз меморијата, учествува во транспортот на хранливи материи до клетките.

  • Како моќен антиоксиданс, ја поддржува младоста и виталноста на човечкото тело.
  • Витаминот Е и бета-каротин ги неутрализираат слободните радикали,
  • Витаминот Е помага во одржување на здрава коса, нокти и кожа,
  • Витаминот Е и лецитинот помагаат за подобро управување со холестеролот, лецитинот.
  • Кај предменструалниот и менопаузата синдром, алгодисменореа (болна менструација),
  • За одржување на младешки изглед на кожата, подобрување на косата и ноктите,
  • Луѓе кои живеат во лоши еколошки услови, вегетаријанска диета и пост.
  • Витаминот Е придонесува за одржување на физичката и когнитивната функција и ја подобрува меморијата и концентрацијата.

Пакување: 30 капсули

Категорија Ознака:

Опис

ОПИССОСТАВ

Ладно цеденото масло од пченични никулци е еден од најпознатите извори на витамин Е. Меѓутоа, во ова вредно масло наоѓаме и бета-каротин и лецитин. А, ладно цеденото масло од пченични никулци е главната компонента на TIENS Vitality Sotftegls.

Бета-каротинот се смета за каротеноид на провитаминот А. Витаминот А придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем, има улога во процесот на специјализација на клетките и придонесува за одржување на нормална кожа. Маслото од пченични никулци е природен извор на витамин Е и АЛА – омега-3 масни киселини. Витаминот Е помага да се заштитат клетките од оксидативен стрес. Лецитинот е извор на фосфатидилхолин, компонента на масти кои го поддржуваат структурниот интегритет на клеточните мембрани.

Витаминот Е, бета-каротинот и лецитинот не се единствените супстанции скриени во маслото од пченични никулци. Ова масло содржи многу други витамини, минерали, фитостероли, фитохормони и незаситени масни киселини. Последните, исто така, вклучуваат линолеинска киселина и линоленска киселина, кои мора да ги снабдуваме со телото во исхраната, бидејќи тој самиот не може да ги синтетизира. Ладно цедиме масло од пченични никулци за да не ги оштетиме активните материи што ги содржи. Благодарение на високата содржина на витамин Е, кој делува како антиоксиданс, тој е поотпорен на оксидација и пргав од другите масла.

Маслото од пченични никулци се користи и во козметологијата. Може да се нанесе директно на кожата на лицето-особено околу очите – и рацете.

TIENS Vitality Softgels (Veikan), 30 капсули – Multilabel

 

Нето содржина:  36 g (30 капсули x 1200 mg).

Состав : масло од пченица ( Triticum vulgare Vill.); средство за застаклување (мекгел капсула): говедски желатин; соја ( Glycine max L.) лецитин; навлажнувач: глицерол; бета-каротин.

Состојки со нутритивен и/или физиолошки ефект:

Состојки: во 2 капсули во 3 капсули % NRV*
Масло од пченични никулци:

– LA (линолеинска киселина)

– АЛА (алфа-линоленска киселина)

– Витамин Е

1200 mg

– 640 mg

– 96 mg

– 9,6 mg

1800 mg

– 960 mg

– 144 mg

– 14,4 mg

80 – 120%

Лецитин

– Фосфатидилхолин

240 mg

– 120 mg

360 mg

– 180 mg

бета-каротен 320 μg (160 μg RE=витамин А) ** 480 μg (240 μg RE=витамин А) **

20 – 30%

 

Дополнителни информации

Тежина 0.1 кг
B6

1000mg

Затвори мени
Почетна
0
Барај
Врати се
×
×

Cart